• Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja
 • Ostuga üle 100 € tasuta SmartPost
 • Soodsamad hinnad kui poes
 • Kiire ostuprotsess. Registreeruda ei ole vaja

Kuidas valida telki veekindluse numbri järgi?

Kahjuks puudub maailmas kõigi tekstiilitootjate poolt tunnustatud staatilise veekindluse näitaja mõõtmiseks ühtne standard. Mõõtmine käib küll allpool kirjeldatud viisil, kuid standardiseerimata on aeg, mis selleks kulub. Seetõttu ei saa selle näitaja järgi ka erinevate tootjate väliselt sarnaste telkide veekindlust omavahel objektiivselt võrrelda.
Kuidas veekindlust mõõdetakse? Piltlikult ja lihtsustatult öeldes asetatakse raamile pingutatud kangale klaastoru, tihendatakse ühenduskoht ja hakatakse torusse ülalt vett valama. Nüüd mõõdetakse ära veesamba kõrguse tase, mille juures hakkab vesi telgiriidest läbi immitsema. Reaalselt toimub see nüüdsel ajal muidugi kompaktsemate ja keerulisemate seadmetega.
Veekindluse näitaja määramisel on kõige olulisem tulemust mõjutav faktor aeg, mille jooksul telgikangast mõjutatakse veesamba poolt (kui kaua materjal mingi kõrgusega veesammast suudab hoida). Mida lühemat aega telgiriidel veesammast hoida, seda suurema veesamba kõrguse ehk riide veekindluse näitaja ka saame. Mida kauem aga riiet samamoodi mõjutada, seda madalam see näitaja tuleb.

Kvaliteettelkide tootjad kasutavad enamasti oma telgikangaste veekindluse näitaja (veesamba kõrgus mm-tes) mõõtmiseks telgi lõpptarbija jaoks võimalikult turvalist metoodikat, st. telgi materjal peab vastu näit 2000 mm veesammast 24h jooksul. St, et 2 meetrine veesammas hakkab läbi telgimaterjali imbuma alles 1 ööpäeva möödumisel.
Seega odavate materjalidega telkide veekindlus jätab eriti soovida nii tugevate lühiajaliste paduvihmade kui ka nõrgemate, kuid pikaajaliste vihmasadude korral.
Ning kujutades ette Eestimaa suvist niisket kliimat ning paduvihmasid ja soovides ka suvepäevadel olles kuivaks jääda, oleks siin telgiostjale kindlasti mõtlemisainet.
Ferrino kasutab Euroopa telgitootjate hulgas lõpptarbija jaoks üht turvalisimat telgikangaste staatilise veekindluse näitaja mõõtmise metoodikat (mõõteaeg 24 h).

Praktikas ja pidevas kasutamises sõltub telgimaterjali veekindlus ka:

 • vihmaga kaasneva tuule kiirusest ja suunast
 • sellest, kas puuoksad nühivad või on kunagi nühkinud vastu telgikatust
 • telgi kuivatamise-, puhastamise- ja säilitamistingimustest.

"Veekindluse number" näiteks Ferrino erinevatel telgigruppidel on jägmine:

 • peretelgid - põrandamaterjal 3000 mm, katusematerjal 2500 mm
 • 3 aastaaja telgid - põrandamaterjal 2500 mm, katusematerjal 2000 mm
 • 3 aastaaja PRO telgid - põrandamaterjal 3000 mm, katusematerjal 2500 mm
 • 4 aastaaja telgid - põrandamaterjal 4000 mm, katusematerjal 3000 mm
 • High Lab telgid - põrandamaterjal 5000 mm, katusematerjal 4000 mm

MSR telkide veepidavuse numbrid

Kõikide MSR telkide pealiskatte veepidavuseks on 1500 millimeetrit. Kuna on olemas mõnevõrra soodsamasse hinnaklassi kuuluvaid telke, suurema veekindluse näitajaga, võib tekkida küsimus, miks eelistada just MSR telke.

MSR telkide veepidavus on mõõdetud standardi järgi ASTM D751-A. Veepidavuse testid tehakse Mullen Tester masinaga. Seda masinat kasutatakse PU-ga või silikooniga kaetud materjalide veepidavuse mõõtmiseks.

ASTM D751-A standardi kohaselt võetakse 115 mm suuruse diameetriga materjalitükk ja hakatakse ühelt poolt vett sinna vastu pressima. Pressitakse järjest tugevamalt, kuni esimene piisk vett materjalist läbi läheb. Seejärel konverteeritakse saadud mõõtühik millimeetriteks ja saadakse, kui suure hulga vett, millimeetrites antud materjal kannatab. MSR telkide puhul siis kannatab materjal 1,5 meetri paksust veesammast. Selline olukord on reaalses elus täiesti võimatu, seega on 1500 mm pealisriide veepidavus enam kui piisav! Tegelikult proovis MSR lisada materjalile suurema kattekihi, et suurendada veesammast. Mis juhtus, oli see, et materjali tugevus vähenes ja kaal tõusis, ning endiselt ei olnud mingisugust lisa veepidavust.

Palju aastaid olid Hillebergi telgid Euroopa ilmastiku- ja veekindluse etaloniks. Hilleberg kasutas ainult silikooniga kaetud nailonit veesambaga 600 mm! Kõikidel MSR telkidel kasutatakse kõrgkvaliteetset polüuretaan (PU) katet + lisaks veel silikoonkatet väljaspool. MSR telkide veepidavus jääb samaks kogu telgi eluea jooksul! Madalama kvaliteediga (ehk siis odavamate) telkide materjali tuleb uuesti katta, et nende veepidavus oleks sama.

Pealiskatte veepidavusest on olulisem telgi põhja veepidavus. Seda seetõttu, et põhi saab pidevalt rohkem koormust. Näiteks kui panna telk üles märjale maapinnale ja siis ise telgis istuda, või ringi liikuda, peab endiselt põhi selle surve juures vett pidama. Enamus MSR telkide põhja veepidavus on 10 000 mm, et olla kindel selle veepidavuses kogu telgi eluea jooksul.
 

 

 Telgitüübid